Архетипами називаються компоненти колективного несвідомого, що мають кілька характерних ознак. Наприклад, багато людей уві сні роблять героїчні вчинки, а вони є не що інше, як результат сприйняття ними ідей добра і жертовності, прояв тієї чи іншої людини в образі архетипного героя, який рятує ближніх.
Наше життя багата архетипами, багато з яких були свого часу охарактеризовані Карлом Юнгом в дослідженнях по психології людини і світових міфологій. Багато етнічні культури і релігійні громади містять міфи, де втілені остаточні версії різноманітних архетипних дослідів. Як приклад героїв можна назвати Геркулеса або Синдбада.
Коли в житті настають перехідні моменти, люди схильні ототожнювати себе з архетипами. Зміни в більшості випадків породжують почуття занепокоєння і ведуть до переосмислення своєї поведінки. Ми прощаємося зі студентської деколи і починаємо трудове життя, одружуємося і обзаводитися сім'єю, прощаємося з бездітністю і виступаємо в ролі матерів і батьків - це приклади ситуації, коли ми переходимо від одного архетипу до іншого.