Що робити, якщо мучать нічні кошмари? Про що вони можуть сигналізувати?
Нерідко люди бачать уві сні страшні картини, змушують їх прокинутися в холодному поту. Це означає, що в реальному, повсякденному житті вони постійно відчувають стрес. Але не завжди ілюзорні монстри лякають. Наприклад, якщо немає впевненості у відданості того, в кого людина закохана, його можуть мучити сни про зраду коханого, а при страху втратити роботу може снитися звільнення. Після такого сну людина прокидається в холодному поту, з неприємними відчуттями. Іноді прокинутися від кошмару дуже важко, і людина ще довго не може приступити до звичайних справ. Часом буває, що полегшення настає тільки тоді, коли він розповідає комусь свій кошмар і отримує моральну підтримку від люблячих людей.
Часто кошмари повторюються, змушуючи людину переживати жахливі події знову і знову. У результаті жертва нічних кошмарів впадає в депресію, психіка її перебуває в пригніченому стані. Людина не може нормально виспатися - через раптового пробудження здається, що за ніч не висипаєшся, а ще більше втомлюєшся. Як би не вселяв собі пробуджений після кошмару, що йому тільки наснилися всі ці жахи, враження про страшному сні не вдається згладити. Часто людина більше не може заснути і всю ніч перевертається з боку на бік. Ні до чого хорошого це, природно, не призводить. У нещасного, якого мучать кошмари, дуже ймовірні проблеми зі здоров'ям і психічним станом.
Крім того, людина перебуває в переконанні, що кошмари, а тим більше повторювані, - це сигнал про майбутні події, причому обов'язково негативних, що несуть загрозу благополуччю. Однак, аналізуючи сон, навіть кошмарний, не треба нехтувати правилами, описаними раніше. Слід звертати увагу на деталі - досить імовірно, вони несуть якусь корисну інформацію, яка полягає у цьому сні. Найчастіше людину цікавить, як позбутися від кошмарних сновидінь. Прагнучи позбутися від погоні або монстрів, що наміряються нас зловити, ми прокидаємося, намагаючись втекти зі сну в реальність. Але це не вихід - адже наступної ночі може повторитися те ж саме. Тому самий розумний вихід - це не прокидатися від кошмарного сновидіння, а додивитися його до кінця, намагаючись впоратися з атакуючими чудовиськами. Адже всяка проблема зникає тільки тоді, коли людина сама шукає з неї вихід, тобто намагається впоратися з нею. Іншим виходом є контроль над своїми снами.
Якщо постаратися, можна навчитися підкоряти собі свої сновидіння. Як це зробити? Кожна людина може управляти своєю свідомістю, і якщо спробувати боротися з кошмаром, можна добитися перемоги над самим собою. Сни - це відлуння наших денних переживань, і якщо нам сняться погані сновидіння, значить, щось турбує нас у реальному житті. Коли уві сні ми не боягузливо біжимо від небезпеки, а зустрічаємося з нею лицем до лиця, то і в справжньому житті можемо впоратися з проблемами. А сон є ще й результатом творчості, тобто його можна коригувати за власним бажанням. По суті справи, підсвідомості у сні треба диктувати свої правила, а не ставати його рабом. Будь сон можна наповнити позитивними емоціями, представляючи, наприклад, образи близьких і коханих людей. Почуття підтримки, який ми відчуваємо, закликавши на допомогу своїх друзів і коханих, допоможе впоратися з кошмаром.
Іноді уві сні ми усвідомлюємо, що спимо, і включаємо своє самоусвідомлення. У цьому випадку ми можемо керувати своїми діями, формувати сюжет сну, тобто діємо одночасно як глядач і як режисер свого сновидіння. При цьому сплячий може здійснювати подорожі куди захоче, зустрічатися і розмовляти з певними людьми, здійснювати які-небудь вчинки. Керуючи сновидінням, людина отримує унікальну можливість побувати в різних країнах і навіть епохах, що в реальному житті нездійсненно.
По суті справи, подорож у сні схоже на справжнє, з тією лише різницею, що відбувається воно в світі нашої підсвідомості.
Ще однією перевагою самоусвідомлення уві сні є можливість загострити увагу на певному образі чи дії. Завдяки цьому людина запам'ятовує сон набагато краще, і в пам'яті сновидіння зберігається довше. А ще самоусвідомлення у сні допомагає краще справлятися з проблемами, негараздами і депресією.