Символізує воскресіння поява навесні зі своєї зимової барлогу з ведмежам, нове життя, а значить, ініціацію і ритуали, пов'язані з переходом. У героїчних міфах меведь - солярний символ. У міфах про потопи він перетворюється в місячного, асоціюючись з богинями Місяця Діаною і Артемідою. Є емблемою Королівства Персії та Росії. Алхімічний сенс:
Nigredo від первоматерии. У традиції американських індіанців означає надприродну силу, витривалість, фортеця, смерч. У кельтів належить до місячним силам;
Атрибут богині Берн. У китайців уособлює силу і хоробрість. У християнстві означає зло, диявола, жорстокість, жадібність, плотський апетит. Вважали, що ведмежата народжуються безформними і, таким чином, їх вважали символом трансформуючою регенеруючої влади християнства над язичниками. Є емблемою святих Бландін, Галла, Флорентіна, Максима. Битва Давида з ведмедем символізує конфлікт між Христом і дияволом. У греків ведмідь присвячений місячним богиням Артеміді і Діані, а також служить атрибутом Аталанти і Євфимії. Дівчата, які брали участь в обрядах Артеміди, називалися "ведмедями" та носили жовті одягу, що імітують ведмежу шкуру. Діана перетворила Каллісто в ведмедя. У японців ведмідь символізував доброжелателность, мужність і силу. У айнів ведмідь є культурним героєм і божественним посланцем. У тевтонців він присвячений Тору. Ведмедиця Атла уособлює жіночий принцип, а ведмідь Атлі - чоловічий.
Для шамана ведмідь - посланник лісових духів.