Сонник «Має»

Загальний сонник

Універсальний і дуже складний символ. Дракон, або "крилатий змій", поєднує в собі змію і птицю, дух і матерію. Спочатку його символіка була цілком сприятливою й означала води, що несуть життя змія, і дихання життя птах. Він ідентифікувався з небесними богами і їх земними представниками - імператорами і королями. Згодом його символіка стала амбівалентність, позначаючи благодатні дощі, наступні за грозами, і, разом з тим, руйнівні сили блискавки і повені. На Сході дракон, як правило, є Сила Небесна, що несе благо, тоді як на Заході він стає хтоническим, руйнівним і злим. Дракон може бути солярним і місячним, чоловічим і жіночим, добрим і злим. На Далекому Сході він символізує надприродну силу, мудрість, силу, приховане знання, силу вод, які несуть життя. Це емблема імператора як Сина Неба і, слідом за ним, людини мудрої і шляхетної. Монотеїстичні релігії зображають дракона злою силою, за винятком окремих випадків, коли він може уособлювати Логос, дух оживляючий або всемогутнє божество, Плерому. Дракон і змій зазвичай взаємозаміняють один одного у символізмі, що представляє неявне, нерозрізнення, хаос, латентне, неприборкану природу, а також Жительна силу води. Коли він вивергає громи і блискавки, відбувається перехід від світу непроявлену до створеного світу форми і матерії. І тут дракон володіє двоїстим символізмом:

Він може виступати і як бог дощу, і як його супротивник, що не дає дощу впасти. Його асоціюють, з одного боку, з морем і безоднею морської, з іншого - з вершинами гір, хмарами і солярними східними регіонами. Виступаючи в ролі чудовиськ, дракони - автохтонні "владики землі", з якими доводиться боротися героям, завойовникам і творцям, щоб захопити або освоїти землю. Вони ж є хранителями скарбів і доступу до таємного знання. Битва з драконом символізує ті труднощі, які необхідно подолати, щоб опанувати скарбами внутрішнього знання. Перемога над драконом уособлює вирішення конфлікту між світлом і темрявою, руйнування деструктивних сил зла, або перемогу над власною темною природою людини і досягнення самовладання. Врятувати непорочну дівицю з лап дракона, значить звільнити чисті сили, розтрощивши злі. Дракон часто протистоїть вмираючому богу. В алхімії крилатий дракон втілює "летюча", а втративши крила він "зафіксований", спійманий. У китайській алхімії дракон - це ртуть, кров і насіння. У кельтів - символ вищої влади, господар. Червоний дракон - емблема Уелльса. Дракон і змій в китайському символізмі нерозривні. Дракон представляє вищу духовну силу, надприродне, нескінченність, дух змін, божественну силу змін і трансформації, ритми природи, закон становлення, надприродну мудрість, силу. Він - "Олень Небесний", Сонце, світло і життя. Небо, вища влада, чоловіча сила ян. Дракон хмарний означає, крім того, грозу і цілющий дощ, води глибокі і Весну. Блакитний Дракон "лунь" - найвищий живе на небесах і є дух життєдайний, сила небесна, сила надприродна і нескінченна. На землі блакитний дракон - знак делегованої імператорської влади, знак імператора. У імператорського дракона його також називають "лунь" п'ять кігтів, голова його спрямована на Південь, а хвіст - на Північ. Він являє Схід і цілющий дощ. Звичайний дракон "манг" має по чотири кігтя на лапах і представляє владу тимчасову. Більш ранній формою китайського дракона був дракон з трьома пазурами. Згодом ця форма дракона була прийнята в Японії. Безрогий дракон "чи" живе в морі і володіє глибинами морськими, він також символізує вченого. Дракон "чіяо" живе в горах або на землі і уособлює державну людину. Згідно Ванг Фу, дракон має "дев'ять відповідностей":

"Роги його схожі на оленячі, голова верблюжа, очі його як у демона, шия змії, черево равлики, луска як у коропа, кігті орлині, підошви тигра, а вуха коров'ячі". Два "борються", що змагаються дракона, що дивляться один на одного, представляють дуалізм сил інь-ян, всіх протилежних і взаємодоповнюючих сил, сил небесних і земних, зазвичай між ними зображають або Сонце, або "перлину небесну", Місяць. Повернувшись один до одного спинами дракони уособлюють початку інь-ян. Коли вони зображені ганяється за хвостами один одного, це символ взаємного творчої дії сил інь-ян. Часто дракона зображають з "драконівським кулею" або "палаючої перлиною". Є різні тлумачення цих зображень:

Це або гуркіт грому, або мається на увазі, що, коли Місяць, носителька дощу, убуває, її заковтує дракон, а коли вона прибуває - це знак того, що він потроху її випльовує. У даосизмі та буддизмі це "перлина, виконуюча всі бажання", перлина досконалості, іншими словами, мудрість, світоч і духовна суть всесвіту. Вона може представляти Боддхісаттву в процесі безперервного просвітління. Дракон, зображений разом з Феніксом, - символ союзу Неба і Землі, імператора й імператриці, божественної потенційності, що вміщає в собі всі протилежності, взаємодії макрокосму і мікрокосму, двох аспектів андрогіна, ритмів еволюції та інволюції, народження і смерті. Їх символом є також подвійна спіраль. Дракон, зображений разом з тигром, може означати хіть, тигр же в цьому випадку буде символізувати гнів і ворожість. У християнстві дракона вважають змієм, "тим ще старим змієм", силою зла, дияволом, спокусником, ворогом Божим. Він представляє, крім того, смерть, пітьму, язичництво і єресь. У Старому Завіті "обіталіще драконів" асоціюється з "покровом смертної" Псалми, 44:

19 і пучину водними. "Житло драконів" вважалося місцем запустіння і погибелі. Переможці драконів постають як тріумфатори над силами зла і єресі. Дракон із зав'язаним хвостом уособлює зло переможене, оскільки вважалося, що сила дракона в його хвості, як і у скорпіона. Архангел Михаїл, валить дракона, являє перемогу бога сонця над тьмою, що в християнстві трансформувалося у версію про поразку Сатани. Дракони є атрибутами святих Кадо, Климента мецьких, Георгія, Кейна, Маргарити, Марти, Самсона, Сильвестра і апостола Пилипа. У єгиптян дракон є емблемою Озириса, бога мертвих. Апопа, дракона тьми і хаосу, повергає щоранку Бог-Сонце Ра. У греко-римській культурі це атрибут Геракла, переможця чудовиськ. Іноді драконів зображують запряжений у колісницю Церери. У євреїв вважається символом запустіння;

Мешканець пустель. В індуїзмі дракон - сила явлена, слово вимовлене, атрибут Соми і Варуни. Індра повергнув дракона. У іранської культури - атрибут Хаоми. У японців дракон з трьома пазурами на лапах представляє Мікадо, імператорську і духовну владу. У шумеро-семітської міфології - "супостат", сила зла.